Anasayfa » Türk Tarihinde Neler Yaşanmıştır?

Türk Tarihinde Neler Yaşanmıştır?

by hobitavsiye

Dünya Tarihi

Dünya tarihi Paleolitik dönemde başladı ve Neolitik döneme kadar sürdü. Neolitik dönemde tarım devrimi MÖ 10.000 ile 5.000 arasında başladı. Tarımın gelişmesiyle birlikte göçebe yaşam, yerleşik yaşama dönüşmüştür.

Türk tarihi MÖ başladı. Çu hükümdarlığı kurulmuştu. Çin’de sadece 247 yıl ayakta kaldı. Hun Türkleri mç 220 yılında kuzey Çin’de meydan geldi.

Cumhuriyet tarihi 1789 Fransız Devrimiyle meydana geldi. Ardından, Amerika Birleşik Devletleri’de yerleşik cumhuriyet sistemini kurdu. Bu durum sayesinde dünyada cumhuriyetler doğmuştur. Mustafa Kemal Atatürk 29 Ekim 1923’te Türkiye Cumhuriyeti’ni ilan etti.

Türk Tarihinde Neler Yaşanmıştır?

Preveze Deniz Savaşı: Haçlı Donanması ile Barbaros Hayrettin Paşa önderliğindeki savaşta Osmanlı galip geldi. Ardından, Akdeniz Osmanlı’nın kontrolüne girdi. Kürşad ayaklanması, Türklerin ilk bağımsızlık hareketlerinden biridir.

Dünya Tarihinde Yaşanan Bazı İlginç Olaylar

5.yüzyılda Avrupalılar ceset yemenin onları iyileştireceğine inanıyorlardı. Birinci Dünya Savaşı başladığında, Amerikan ordusunda 18 pilotu bulunuyordu. Dünya tarihinde en çok ölümün gerçekleştiği on savaşın yedisi Çin’de meydana geldi.

1487’de Aztek tapınak törenlerinde 20.000’den fazla insan öldürüldü. Bu olay Dünta Tarihine ilginç ve korkutucu olarak geçti.

Buz Devri sırasında Britanya Adaları’nda yaşayan insanlar, insan kafataslarını bere olarak kullandılar. Orta Çağ’da hayvanlar yargılandı ve bazı durumlarda öldürüldü. Moğollar, oklarının uçlarını ateşlemek için katledilen düşmanlarının vücut yağlarını kullandılar. Bunlar Dünya tarihinde yaşanan ilginç olaylardan sadece bir kaçıdır.

Related Posts

Leave a Comment