Anasayfa » En Çok Sevilen Hikâyeler

En Çok Sevilen Hikâyeler

by hobitavsiye

En Çok Sevilen Hikâyeler

Hikaye oku hikâyeler ve masallar üzerinden çocuk ve hikâyeyi ya da masalı anlatan kişi arasında duygusal bir bağ oluşur. Masalların ve hikâyelerin değiştirilerek ya da olduğu gibi aktarılarak çocuklara anlatılması onlara hayata dair birtakım dersler öğretir. Hikâye oku bu sayede çocuklar küçük yaşlardan itibaren hikâyeler ve masallar üzerinden hayata dair bir bakış açısına sahip olmuş olur.​​ Hikâye oku hani bununla birlikte hikâyeler çocukların gelişimini desteklemesi bakımından da oldukça önemlidir.

Yalnızca hayal gücünü zenginleştirmekle kalmaz aynı zamanda anlama ve dinleme kapasitelerinin de gelişmesine olanak tanır. Hikâye oku anlatılan her hikâyede giriş gelişme ve sonuç bölümleri vardır. Çocuklar bunları zihninde canlandırır ve daha fazla dikkat eder. Bu sayede her dinlediğinde farklı anlamlar çıkarır. Yazar Ol aktivitesi sayesinde çocuklar hem eğlenir hem de öğrenirler.

Hikâye Dinlemenin Çocuk Gelişimine Katkısı 

Hikâye oku etkinliğinin çocuk gelişimi açısından pek çok faydası vardır. Hikâye oku sayesinde çocukların hayal güçleri gelişir. Aynı zamanda dinleme ve anlamı yetkileri güçlenir. Çocuklar denilmiş oldukları hikâyeler sayesinde hayata dair bakış açılarını geliştirmiş olurlar. Öte yandan problemlerle nasıl başa çıkıldığı ile ilgili fikirler edinirler. Masallar ve hikâyeler aracılığı ile çocuklar çeşitli ahlak kurallarını da öğrenirler. Tüm bunlar ele alınıp değerlendirildiği zaman hikâyelerin ve masalların çocuklar açısından ne kadar faydalı olduğu ortaya çıkar.

 

Related Posts

Leave a Comment