Anasayfa » Biyografi Hazırlama Teknikleri

Biyografi Hazırlama Teknikleri

by hobitavsiye

Hayat öyküsü manasına da gelen biyografi, tanınmış bir kişinin yaşamındaki en önemli noktaların tamamını anlatan yazı türünün adıdır.  Tam anlamıyla gerçeğe dayayan biyografi, kişinin yaşam hikâyesinin yazıya alınmış olan hali olarak kabul edilir. Biyografi yazarken dikkat edilmesi gereken birçok özellik bulunur.

Biyografi genel manası ile hatları önemli olan bir yazı türüdür ve ünlü bir kişinin hayatını anlatan yazı türü olduğu için, bazı detaylar oldukça önemlidir. Biyografi konuları genel olarak siyaset, spor din ve edebiyat başka herhangi bir sektörden kişileri konu alabilir. Biyografisi yazılacak olan kişilerin ortak özelliği ise yer aldıkları alanlarda öne çıkan ve tanınan kişiler olmasıdır. Faydalı bilgiler biyografilerde yer alır.

Biyografi

Biyografi tür olarak gerçek bilgilerden oluşan biyografi, kurgusal bir yazı kesinlikle değildir. Tam olarak bütün halinde kişinin hayatının gerçekliğini konu eder.  Kişinin iş hayatında başarılı olması özel yaşantısı ve önem verdiği değerler biyografinin içinde yer alan konulardır. Biyografi yazılırken sıralama takip edilebilir, net ve basit bir dil kullanılır. Biyografiyi anlatan hayali bir kişi değil yazardır.

Biyografinin ilk bölümü bilindiği üzere giriş bölümüdür. Kimin biyografisi yazılacaksa kişinin doğumundan başlayarak, diğer bütün bilgilere de yer verilir. Biyografisi yazılacak olan kişinin soy ağacı ve çevresi hakkındaki bilgiler de önemli ve yer verilmesi gereken bilgilerdir. Bilgiselinet sitesinden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Related Posts

Leave a Comment