Anasayfa » Akika Kurbanı Kimler İçin Uygun

Akika Kurbanı Kimler İçin Uygun

by hobitavsiye

Akika Kurbanı Kimler İçin Uygun

Yeni doğan bir çocuk için şükranla yapılan kurbana Akika kurbanı denir. Akika kurbanı olarak seçilen hayvanlarda genel olarak başka kurban şartları aranır. Bu kurbanı kesen de Müstehab’dır. Akika kurbanının etinden ve sütünden her birey kurbanlarla birlikte faydalanabilir. Burada tercih edilen hayvanlar kurbanlık olmalıdır. Akika’nın kurbanı hem erkek hem de kız çocukları için yapılabilir.

Akika Kurbanı Nasıl Kesilir?

 

Akika Kurban da diğer kurban türleri gibi şartlara göre budanır. İslami ibadeti takip eden tüm kurban kuralları, Akika’nın kurbanı için de geçerlidir. Aradaki fark arzu ve amaçtır. Yeni doğan kız veya erkek çocuk için adak kesimi yapılır. Akika’nın kurbanı kesilirken annesi veya babası, “Rabbim, bu benim çocuğum Akika’dır. Cehennemden kurtuluşu için onu fidye olarak kabul et. O dua eder. Bu sırada yeni doğan erkek veya kız çocuklarına kurban adağı sunar.

Akika Kurbanı Yenir Mi?

Akika’nın İslam kültü genelinde kurban edilmesi, en önemli ve güzel koşullardan biridir. Bu kurbanın birçok amacı vardır. İlk hedef, yeni doğan kız ve erkek çocuklar için güzel bir yemin etmektir. Diğer bir amaç da, bu fırsatı birçok ihtiyaç sahibi için fedakarlıkları paylaşmak için kullanmaktır. Yani İslam’da ibadet edilen Akika kurbanını hem kurban hem de herkes tüketebilir. Kurban Bağışı ibadetinize sitemizden ulaşabilirsiniz.

Related Posts

Leave a Comment