Anasayfa » Windows Lisans Sorgulama

Windows Lisans Sorgulama

by hobitavsiye

Windows Lisans Sorgulama

Windows lisans türü öğrenme işlemi bilgisayarınızda hangi lisans türünün kullanıldığı bilmiyorsanız başvurabileceğiniz yöntemdir. Bu yöntem için Microsoft firmasıyla ya da bilgisayar üreticisi firmanızla iletişime geçmenize gerek bulunmamaktadır. Bilgisayar üzerinden lisans türü öğrenme işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Bilgisayarınızdaki lisans türünü öğrenmek için izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir:

  • Öncelikle komut satırını açmanız gerekmektedir. Arama çubuğuna Cmd yazarak komut satırına ulaşım sağlayabilirsiniz.
  • ” slmgr-dli ” kodunu kopyalayarak komut satırına yazmanız ve komutu çalıştırmanız gerekecektir.
  • Ardından karşınıza “Windows Script Host” başlıklı bir kutu gelecektir. Bu kutuda hangi Windows lisans türünün kullanıldığı yazmaktadır.

Windows Lisans Süresi Öğrenme

Windows sistemi lisans süresi sorgulama işlemi, bilgisayar üzerinden yapılabilmektedir. Genellikle lisans bilgilerinin zarar görmesi ya da donanım değişikliğine gidilmesi durumlarında lisans süreniz yakında dolacak gibi hatalar alınabilmektedir. Bu durumlarda kullanıcılar lisans süresi hakkında bilgi sahibi olmak istemektedir. Lisans süresi sorgulama işlemi bilgisayar üzerinden yapılabilmektedir. Bu işlem için takip etmeniz gereken adımlar şu şekildedir:

  • Bilgisayarınızın komut satırını açmanız gerekmektedir. Komut satırına ulaşmak için Windows arama çubuğuna cmd yazabilirsiniz. Programlar üzerinden de cmd bulunup açılarak komut satırına ulaşılabilmektedir.
  • Lisans süresini öğrenmek için şu kodu komut satırına yazarak çalıştırmanız gerekmektedir: slmgr-xpr
  • Lisansınız hakkında detaylı bilgilere ulaşmak için komut satırında kullanabileceğiniz kod ise şu şekildedir: slmgr-dlv

KAYNAK : Premium Hesap Hizmetleri

Related Posts

Leave a Comment