Anasayfa » Okul Öncesi Eğitimde Planlama

Okul Öncesi Eğitimde Planlama

by hobitavsiye

Okul Öncesi Eğitimde Planlama

Okul öncesi eğitim veren aynı zamanda anasınıfı olarak da adlandırılan kurumlardan ana sınıfı öğretmen dosyası içerisinde mutlaka okul öncesi günlük planları adı altında faaliyetlerinin yürütülebilmesi adına bir çizelge bulunmalıdır. Bu çizelge internet üzerinden belirlenmiş kalıplar halinde oluşturulabilirken, ayrıca bireysel olarak kişiselleştirilebilir. Ünite haline getirilmiş ve yıllık planlarını içerisinde bulunmuş olduğu okul öncesi ücretsiz günlük planları içerisinde okul yöneticileri, şube öğretmenleri, zümre öğretmenleri ve dersi öğretmenlerinin ortak kararı ile hazırlanmış olan bir çerçeve bulunur.

Bu plan çerçevesi içerisinde anasınıfında bir günü nasıl geçirebiliriz kısmında planlamalar yapılır. Aynı zamanda yıllık olarak yapılacak faaliyetlerin ön görülebilmesini olanak tanınmaktadır. Bu planların kısa süre içerisinde gerçekleştirilebilmesi aynı zamanda gerekli olan tüm eksiklerine öğrenilebilmesi adına mutlaka ana sınıfı ücretsiz günlük planları adı altında şablonlar kullanılmalıdır.

Kişiye Özel Şablonlar Kullanılır

Bu şablonlar öğretmenler tarafından takip edilerek yıllık bir plan oluşturulur. Etkinlikler 30 dakika olarak sınırlandırılmalıdır aynı zamanda Milli Eğitim Bakanlığı anasınıflarının eğitimlerinin haftada 5 gün olacağı ile ilgili net bir karar açıkladığı için tüm planlamalar bu yönde gerçekleştirilmelidir. Planlamaların az ya da çok olması öğrencilerin sıkıla bilmesi aynı zamanda dikkat dağınıklığına yol açabileceği için tavsiye edilmez. Bu nedenle okul öncesi günlük planları çerçevesi içerisinde tüm bu işlemlerin 30 dakika ile sınırlandırılması yeterli olacaktır.

 

Related Posts

Leave a Comment