Anasayfa » Mide Bulantısı Kimlerde Olur?

Mide Bulantısı Kimlerde Olur?

by hobitavsiye

Mide Bulantısı Kimlerde Olur?

Mide bulantısı hemen hemen herkesin yaşamış olduğu sağlık problemlerinden bir tanesidir. Mide bulantısı rahatsızlığı günlük ve geçici olabileceği gibi bazı hastalıkların da habercisi olabilir. Kişi de görülen kusma, halsizlik, baş dönmesi ve bilinç kaybı gibi durumlar mide bulantısının belirtileri arasında yer alır. Bunun yanı sıra hamile ve alkol tüketimi yapanlarda da sıklıkla mide bulantısı rahatsızlığı görülür.

Mide bulantıları, sebebine bağlı olarak farklı çeşit ve belirtiler ortaya çıkabilir. Mide bulantısı rahatsızlıkları santral, periferik, fizyolojik, psikojenik, akut ve kronik olarak sıralanabilir. Kusturmayan mide bulantısı rahatsızlığı, mide ya da bağırsakta ciddi bir hastalığın olabileceğine işarettir. Mide bulantısının uzun dönemli yaşandığı durumlarda mutlaka doktora gidilmelidir.

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Mide bulantısı yaşayan kişiler mide bulantısı nasıl geçer araştırmalarını sıklıkla yaparlar. Mide bulantısı ciddi bir hastalığın habercisi değil ise evde uygulanacak birkaç kolay yöntem ile geçer. Evde yapılacak bitkisel ürün ve gıdalar ile mide bulantısının önüne geçilebilir. Mide bulantısında limon, patates haşlaması, papatya çayı, tavuk suyu çorbası, zencefil ve protein besinlerinin tüketimi tavsiye edilir.

Evde uygulanan ve tüketilen bu besinler ile geçmeyen mide bulantılarında, hekime başvurulmalı ve ilaç tedavisine başlanılmalıdır. Mide rahatsızlıklarının tanı ve tedavisinde özel üretilmiş teknolojik görüntüleme cihazları kullanılır. Mide rahatsızlığı ilaçları kişiden kişiye değişiklik gösterir. Hastalık kişiler arasında farklı neden ve etkenler ile ortaya çıkar.

Related Posts

Leave a Comment