Anasayfa » Malatya Gündemdeki Haberleri 

Malatya Gündemdeki Haberleri 

by hobitavsiye

Malatya Gündemdeki Haberleri 

Malatya gündemi:  Malatya ilimiz geçmişten günümüze kadar çeşitli kültürlere ve medeniyetleri ev sahipliği yapmıştır. Bölgede gezilip görülebilecek arkeolojik alanlar arasında Nemrut Dağı Aslantepe Fırıncılar Höyük Bayramtepe Höyük Levent Vadisi gibi yerler vardır. Binlerce yıllık tarihi eserleri ve eşsiz güzellikteki doğal alanları ile Malatya tam bir turizm kentidir. Malatya yöre halkı geçimini kayısı tarımı tekstil sanayisi gibi yollardan sağlıyor. Özellikle kayısı tarımı bölge halkının önemli geçim kaynağı. Malatya ilimiz Anadolu ve Mezopotamya arasında geçit veren yol güzergâhı üzerinde bulunuyor. Bu nedenle tarihin ilk dönemlerinden bu yana farklı medeniyetlerin Malatya çevresinde yaşamasına neden olmuştur.

Son Dakika Malatya Haber 

Malatya son dakika Toros Dağları’nın devamı olan ve dağlarının çevrelemiş olduğu Malatya ilini kıvrımlarla bölen akarsular ve dağların eteğinden çıkan kaynak sularının bolluğu Malatya’da meyve bahçelerinin ve Malatya Ovası’nda yeşil bitki örtüsünün yaygınlaşmasına yol açmıştır. Malatya ilinde turunçgiller ve muz gibi meyvelerin yanı sıra hemen hemen tüm meyveler yetişiyor. Dünyaca ünlü Malatya kayısısının yanı sıra kiraz elma ve armut gibi meyveleri yetiştirmek ve ticaretini yapmak mümkündür.

Malatya’yı gezip görmek isteyen kişiler için bu şehrimize ulaşım oldukça kolay. Malatya’da 1 adet havaalanı bulunuyor. Ayrıca karayolu hava yolu ve demiryolu ile kolaylıkla ulaşım sağlanabiliyor. Malatya haberlerini ve gündemini internet üzerinden takip edebilirsiniz.

Related Posts

Leave a Comment