Anasayfa » Gezilecek Yerler Serisi

Gezilecek Yerler Serisi

by hobitavsiye

Ülkemiz, 81 şehrinin her biriyle gezilecek birçok yer sunuyor. Her bir bölgemizin ve şehrimizin kendine ait güzellikleri, gelenekleri, kültürleri ve mutfakları mevcut. Nereye gidersen git doğal güzelliklerine hayran kalacağın ya da tarihi bir gezi yapabileceğin bir yer bulabilirsin. Ee durum böyle olunca Türkiye’de gezilecek yerler listesi yapmak oldukça zorlaşıyor. Nereyi yazsan ötekinin hatırı kalıyor ya da şurayı yazmayı nasıl unuturum diye düşünüyorsun. Ben de bu listeyi 7 bölgeye böldüm ve Türkiye’de gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazlarını yazdım. Hadi başlayalım.

Eğirdir Gölü, Eğirdir Isparta

Türkiye’nin en büyük ikinci tatlı su gölü olan Eğirdir Gölü, ortalama 12 metre derinliğe sahip. Günün farklı saatlerinde değişik manzaralara sahne olan gölün çevresinde elma ve şeftali bahçeleri ve plajlar bulunuyor. Gölün kuzeybatı kısmında yer alan Bedre Plajı ve İstasyon mahallesinde konumlanan Altınkum Plajı, göl çevresinde yüzebileceğin en güzel iki plaj. Ayrıca gölde iki küçük ada da var. Can Ada ve Yeşilada son yıllarda göl suları azaldığı için kıyıya ve birbirlerine bağlı durumdalar.

Kuyucak Köyü, Isparta

Isparta şehir merkezinden yaklaşık 50 kilometre uzakta olan Kuyucak Köyü için Türkiye’nin lavanta cenneti diyebiliriz. Fransa’da bulunan Provence bölgesine benzetilen köy, Turizm ve Kültür Bakanlığı’nın Gelecek Turizm’de projesinin bir ürünü aslında. Lavanta kokulu köy olarak bilinen köyde bulunan lavanta tarlalarını mosmor görmek istersen Haziran ayının sonlarında ya da en geç Temmuz ayının başlarında gitmelisin. En iyi lavanta tarlalarını görmek için ara sokaklara girmeni öneririm.

Salda Gölü, Yeşilova Burdur

Yeşilova ilçe merkezine sadece 4 kilometre uzaklıkta olan Salda Gölü, ziyaret edenlere turkuazın en güzel halini sunduğu için Türkiye’nin Maldivleri olarak anılıyor. Bir krater gölü olan Salda’nın en derin olduğu yerlerde rengi çivit mavisine dönüyor. Bir volkanik patlama sonucu oluştuğu için 184 metre derinliği var. Bu oranla da Türkiye’nin en derin gölleri arasında yer alıyor. Gölün suyunda bulunan magnezyum, soda ve kil sağlık sorunlarına da iyi geldiği için sağlık turizmi için de çok sık tercih ediliyor. Kaynaklarımız üzerinden Gezi Önerilerini bulabilirsiniz.

 

Related Posts

Leave a Comment