Anasayfa » Burçlar Ne İşe Yarar?

Burçlar Ne İşe Yarar?

by hobitavsiye

Burçlar Ne İşe Yarar?

Burçlar çoğunlukla makinelerin bağlantı yerlerinde bulunur ve hareketi aktararak ani titreşim ve hareketi önler. Mekaniğin en temel yapı taşlarından olan burçlar taşıdığı önemden ötürü son derece güvenli ve kaliteli olmak durumundadır. Sürtünmelere bağlı aşınmaları da önleyen burçlar elemanlar arasındaki boşluk ve kasıntıları da gidermede etkilidir.

Küçük silindirik parçalar halinde yer alan burçlar birçok sınıfa ayrılır. Mekanik burç mekanik parçalar arasındaki ses ve boşlukları kesmek için kullanılır. Lastik burç sayesinde ise, diğer metallerin yorulması ve hasar görmesinin önüne geçilmiş olur. Yani tüm zorlamalarda metallerin hasar görmesini engelleyen burçlardır.

Burçların Kullanım Alanları

Rulmanlar ve burçlar küçük boyutlarda olmalarına rağmen mekanik sektöründe çok büyük işler gören vazgeçilmez parçalardandır.

Otomotiv sanayiinde, askeri ve savunma sanayiinde, beyaz eşya sektöründe ve daha birçok sahada burçlar, rulmanlar ve frezeler mutlaka yer alır. Tarım aletleri, büyük iş makineleri, greyder, buldozer gibi bütün araçlarda da yine burçlar etkili bir şekilde kullanılır.

Yine deniz ulaşımında, feribot, yat, gemi, tekne ve denizaltı gibi taşıtlarda ve hava ulaşımında ve hatta maden sektöründe burçlar etkili bir şekilde kullanılıyor. Yani özetle, metalin girdiği her sektörde burçların var olduğunu söylemek mümkün. Metalin var olduğu her sahada burçların da var olduğunu, ancak aynı zamanda burçların çok kaliteli olması gerektiğini de belirtmek gerek.

Related Posts

Leave a Comment